OD JANUÁRA MÔŽU POISTKY ZAROBIŤ MENEJ
Zdroj: www.etrend.sk, 10.06.2013

NBS chce znížiť vopred istý výnos pri životných poistkách, cez ktoré sa i sporí

Nové kapitálové životné poistky by od januára budúceho roka mohli garantovať klientom nižší výnos ako v súčasnosti. Miesto každoročných 2,5 percenta už len 1,9.

Navrhuje to Národná banka Slovenska (NBS). Podstatou takzvaných kapitálových poistiek je, že klient si popri platení za vybrané rizika časť peňazí aj sporí. Poisťovňa mu pri podpise zmluvy zároveň zagarantuje určité každoročné zhodnotenie týchto úspor.

Výnos môže byť v niektorých rokoch aj vyšší ako je garantované číslo, ak sa poisťovni podarí zhodnotiť vlastné rezervy lepšie, ako čakala. Takýto stav však v súčasnosti, pri rekordne nízkych trhových sadzbách, nehrozí a lepšie to nevyzerá ani v najbližšom období.

Práve dlhodobo nízke priemerné výnosy zo štátnych dlhopisov si vynútili zníženie garantovaného výnosu. Upravuje ho centrálna banka svojím opatrením. To aktuálne, ktoré znižuje strop na 1,9 percenta (poisťovne môžu ponúknuť klientom aj nižšiu garanciu, najviac však predpísané maximum), predstavila NBS koncom marca. Platnosť navrhuje od 1. januára 2014.

Kto si ešte do konca tohto roka uzatvorí kapitálové životné poistenie, získa u väčšiny poisťovní garanciu každoročných výnosov na úrovni 2,5 percenta. Len výnimočne niektoré ponúkajú isté dve percentá.

Od januára garantovaný výnos klesne na najviac 1,9 percenta. Naposledy menila NBS strop pre výnosy v apríli 2008, na aktuálnych 2,5 percenta. Predtým mohli poisťovne klientom prisľúbiť výnos až do 4,6 percenta.